Niemowlę na pokładzie linii Ryanair

Lot z niemowlakiem Ryanair – co musisz wiedzieć.

Wybierając się w podróż samolotem z niemowlęciem musimy być dobrze przygotowani. Szczególnie pierwszy lot będzie pewnym wyzwaniem. Każdy następny, mam nadzieję, będzie już łatwiejszy. Ponieważ w tym roku poza wyjazdem na Sardynię czeka nas jeszcze, przynajmniej, jedna wyprawa samolotem postanowiłam przygotować dla Was mini poradnik na temat lotów z maluchami na pokładzie różnych linii lotniczych. Na pieszy ogień idzie Ryanair, z którym mieliśmy przyjemność, odbyć nasz pierwszy lot we trójkę.

Zasady: lot z niemowlakiem Ryanair.

Linia Ryanair kieruje się zasadą jeden dorosły – jedno niemowlę. Osoba dorosła oznacza tu osobę powyżej 16 roku życia. Na pokład samolotu Ryanair nie zabiera maluszków młodszych niż 8 dniowe (choć pewnie żaden rodzic i tak nie zabrał by mniejszego dziecka w podróż samolotem). Za niemowlę uznawane jest dziecko do 23 miesięcy włącznie.

Bagaż dziecka

Dla dziecka możemy bezpłatnie przewieźć dwie sztuki akcesoriów dziecięcych – jeden wózek oraz jedno z: fotelik samochodowy, łóżeczko turystyczne, podstawkę podwyższającą. Rzeczy te muszą zostać oznakowane w punkcie nadawania bagażu. Jeśli chcemy wózek możemy oddać dopiero przed samym wejściem do samolotu. Dodatkowo na pokład samolotu możemy zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego dla dziecka.

Dokumenty dziecka.

Nowomowę, tak jak osoba dorosła, musi posiadać ważny dokument tożsamości. Dowód osobisty lub paszport zależnie od kraju, do którego się wybieramy.

Osobne miejsce czy na kolanach rodzica?

Dla dziecka możemy wykupić dodatkowe miejsce w samolocie. Dzieci powyżej jednego roku mogę podróżować na osobnym miejscu o ile posiadamy specjalne szelki Amsafe CARES (Szelek mogą używać dzieci od 10 do 22 kg) W przypadku kiedy zdecydujemy się na wykupienie dla niemowlęcia dodatkowego miejsca i tak w trakcie startu, lądowania oraz zawsze kiedy świeci się sygnalizacja zapiętych pasów dziecko musi znajdować się na kolanach rodzica. Inną możliwością jest przewożenie dziecka w foteliku samochodowym dopuszczonym do użytku na pokładzie samolotu. Fotelik musi mieć naklejkę CE oraz napis „Certified for use on aircraft” (Dopuszczony do użytku na pokładzie samolotu). Fotelik musi posiadać 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, być skierowany do przodu oraz mieścić się na siedzeniu o szerokości 42,5 cm. Próbowałam znaleźć taki foteli w internecie ale niestety poległam. Jeśli macie sprawdzony model koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Oczywiście niemowlę do ukończenie 23 miesiąca może cały lot spędzić na kolanach rodzica do czego Was serdecznie zachęcam. Dla malucha lot może być stresującą sytuacją i zapewne najbezpieczniej będą się czuły w ramionach mamy lub taty.

Opłata za lot niemowlaka.

Opłata za przelot niemowlęcia wynosi na ten moment (marzec 2017 r) £20/€20 lub równowartość w walucie krajowej. W tej cenie zawierają się opłaty za bagaż dziecka ale niemowlę musi siedzieć na kolanach rodzica. Jeśli chcielibyśmy wykupić osobne miejsce dla malucha musimy wnieść dodatkową opłatę zależną od lotu. Podana opłata dotyczy podróży w jedną stronę.

Nasze wrażenie po locie z Ryanair.

samolot ryanairJak na pierwszy lot z niemowlakiem jesteśmy bardzo zadowoleni. Obsługa lotniska jak i samolotu była bardzo pomocna i życzliwa. Możliwość zabrania dodatkowego bagażu podręcznego dla dziecka jest naprawdę fajna (nie wszystkie linie tak mają). Toaleta w samolocie była dostosowana do bezpiecznej i w miarę wygodnej zmiany pieluszki. Syn zadowolony więc i rodzice zadowoleni.

One Reply to “Niemowlę na pokładzie linii Ryanair”

  1. Hej, dzieki za bardzo pomocny post. Mam pytanko, jak wygląda samo bookowanie biletu dla maluszka?

Leave a Reply